A House in Tarlabaşı / Tarlabaşı’nda Bir Ev

A House in Tarlabasi

The house gives us a break, calmness, and comfort against the demands of the outside world. Putting out our shoes, making tea, sitting on the sofa, and silence. The home is a constant and effective concept where all other areas are balanced and experienced. Every evening we sit in a familiar-shaped emotional space, from the chairs and cups we love, to ‘house’, a space where everything finds it’s place and where our relatives are built around a set of common values, rituals, and performances.
Using recorded sounds from Tarlabasi, the Istanbul Soundscape Project gives us information about the acoustic atmosphere of the region and captures the idea of home and the paradox of the constantly changing ‘home’ due to urban development, and the realities of living with new “noisy neighbors”.

Laundry hangers connecting the houses in Tarlabaşı

Tarlabaşı’nda Bir Ev

Ev bize dış dünyanın taleplerine karşı bir mola, dinginlik ve rahatlık sağlar. Ayakkabılarımızı çıkarmak, çay demlemek, kanepeye oturmak ve sessizlik. Ev diğer tüm alanların yeniden düşünülüp dengelendiği ve deneyimlendiği, sabit ve güçlü bir kavram. Her akşam oturduğumuz sandalyeden sevdiğimiz kupaya kadar düzenli bir şekilde oluşturulmuş bir duygusal alan olarak ‘ev’, her şeyin kendi yerini bulduğu ve ilişkilerin bir dizi ortak değer, ritüel ve performans etrafında örüldüğü -her zaman kaçabileceğimiz bize ait bir mekân aynı zamanda.
‘Tarlabaşı’nda Bir Ev’, Tarlabaşı mahallesine giderek bize bölgenin akustik atmosferi hakkında bilgi verirken, kentsel dönüşüm sürecinin hali hazırda devam ettiği bu alanda ‘ev’ kavramının değişimini inceliyor. 7/24 hummalı bir şekilde tadilat yaparak bölgeyi her saniye değiştiren, hatırı sayılır bir sayıda mahalle sakininin ‘ev’lerini taşımasına neden olan ‘gürültülü komşu’ karşısında -birbirlerine çamaşır ipleriyle sıkıca bağlanmış yapılarda iç içe yaşayan- Tarlabaşı halkının değişen ‘ev’ deneyimine kulak misafiri olmayı hedefleyen çalışma tek kanallı video/ses enstelasyon formatında sergileniyor.
Enstalasyonda Google’ın 360 derecelik panoramik görüntüleriyle oluşturduğu harita hizmeti Google Street View’da Tarlabaşı’nın bulunmayışının nedenleri sorgulanıyor. Vidyo buradan hareketle bölge halkının kentsel dönüşüm altındaki mahalledeki yaşam deneyimini alternatif bir “Street View” içeriği ile anlatmaya çalışıyor.

Center of the Tarlabaşı neighbourhood
Tarlabaşı streets divided by screens
Tarlabaşı streets divided by screens

Leave a Reply